فوتبال
با وجود سرنوشت متفاوت ساندرلند و نیوکاسل، خصومت ادامه دارد |  جام حذفی

با وجود سرنوشت متفاوت ساندرلند و نیوکاسل، خصومت ادامه دارد | جام حذفی

کالسکه لوله ای میلان که به مقصد سن سیرو می رفت به طرز ناراحت کننده ای شلوغ بود و تعداد انگشت شماری از ساکنان محلی در کشتی به وضوح ناآرام به نظر می رسیدند زیرا هواداران نیوکاسل سه کلمه با صدای بلند شعار می دادند.

بعضی ها با کوبیدن بطری های خالی آبجو به سقف قطار بر این نکته تاکید کردند: «ما از ساندرلند متنفریم». “از جایی که؟” بالاخره یک ایتالیایی کاملا گیج پرسید.

پاسخ در ساعت ناهار روز شنبه در استادیوم نور فاش خواهد شد، زیرا اولین دربی Tyne-Wear از سال 2016 آغاز می شود.

در هشت سال پس از آن، چیزهای زیادی تغییر کرده است. مهمترین آنها تصاحب نیوکاسل توسط عربستان سعودی در سال 2021 و سقوط ساندرلند به مقام سوم در سال 2018 است. Wearsiders اکنون ساکنان چمپیونشیپ هستند، اگرچه تیم فعلی آنها حدود 20 میلیون پوند هزینه دارد که نسبت به سال 2018 بیشتر است. 500 میلیون پوند برای نیوکاسل هزینه شد.

این نشان می دهد که چیزی که زمانی به عنوان یک مسابقه تقریباً برابر در نظر گرفته می شد، در غیر این صورت یک ناهماهنگی شرم آور دور سوم جام حذفی به نظر می رسید. اما تنش مشخصی در جو Tyneside وجود دارد، با توجه به اینکه میهمانان ادی هاو در هشت بازی هفت شکست را متحمل شده اند و از سال 2011 تاکنون رقبای محلی خود را شکست نداده اند.

چهار ماه پس از قرعه کشی لیگ قهرمانان اروپا در میلان، و کمی بیش از سه هفته پس از اینکه تیم سری آ امید هاو برای بازگشت به اروپا را از بین برد، تشدید تنش ها تقریباً محسوس است. پلیس خصومت های بین باشگاهی را آنقدر خطرناک تلقی کرد که 6000 هوادار نیوکاسل در حال سفر از استفاده از لوله محلی منع شدند.

آنها باید از تمام اشکال سنتی حمل و نقل عمومی و خصوصی اجتناب کنند و از 22 کیلومتر جاده جدا کننده شهرها در کاروانی از اتوبوس های رایگان که توسط اسکورت های سنگین پلیس در کنار آن قرار دارند، عبور کنند. تا زمانی که به Wearside نرسد، برای هیچکس بلیت مسابقه صادر نخواهد شد.

رکورد دربی

هدف این است که از تکرار خشونت در خارج از سنت جیمز در سال 2013 جلوگیری شود، که پس از اینکه پائولو دی کانیو، مدیر وقت ساندرلند، میزبان را با دویدن جشن با خط لمسی خشمگین کرد، یک هوادار نیوکاسل به صورت اسب پلیس مشت زد. در حالی که تیم میهمان 3-0 پیروز شد، زانوهای او لیز خورد.

مایکل بیل، سرمربی ساندرلند که در حال تعقیب ترفیع است، در حالی که برای پنجمین بازی خود از زمان جایگزینی تونی موبری آماده می شود، می گوید: «لغزش زانو چند بار ذکر شده است. اما من نمی توانم به شما بگویم که اگر برنده شویم چه کار خواهم کرد!

باشگاه ها در مقایسه با سال 2016 در مکان های کاملا متفاوتی قرار دارند. ما به لیگ یک سقوط کردیم و اکنون جوان ترین تیم قهرمانی، احتمالا جوان ترین تیم کشور هستیم. بازیکنان من جاه طلبی های بزرگی برای بازی در لیگ برتر و لیگ قهرمانان اروپا دارند، اما آنها همه چیز برای اثبات خود در برابر بهترین رقابت ها دارند.”

سرنوشت این تیم ها از مارس 2016 متلاطم بوده است، زمانی که نیوکاسل متعلق به مایک اشلی، که رافائل بنیتز با آن برای قهرمانی رقابت می کرد، در خانه با ساندرلند، تیمی که به زودی سرمربی انگلیس خواهد شد، به تساوی 1-1 دست یافت. سام آلاردایس قطعا متفاوت است.

دربی تاین ویر در سال 2013.
یکی از هواداران نیوکاسل به یک اسب مشت می زند و پائولو دی کانیو در دربی پر دردسر تاین ویر در سال 2013 به طرز بدنامی زانویش را می لغزد. عکس ها: Paul Kingston/NNP; شاتر استاک

اما در حالی که یک بنر سیاه و سفید بر روی پلی در شمال ایتالیا در ماه سپتامبر آویزان شده بود که روی آن نوشته شده بود: «هرگز ماکم را در میلان نخواهی دید» حاکی از گسترش شکاف در زمین است، یک برابری پایدار در خارج از زمین باقی مانده است.

اگرچه میلیون‌ها دلار سعودی برای بازسازی زمین تمرین نیوکاسل سرمایه‌گذاری شده است، آکادمی نور ساندرلند همچنان مرکز برتر است و استادیوم نور با ظرفیت 49000 نفر در میان بهترین زمین‌های انگلستان قرار دارد. علاوه بر این، در حالی که کریل لوئیس-دریفوس نمی تواند از راه دور با ثروت سعودی ها رقابت کند، مالک اکثریت سوئیسی-فرانسوی ساندرلند یک میلیاردر است.

با این حال، لوئیس دریفوس برای به دست آوردن قلب ها و اذهان محلی تلاش کرد. در حالی که هواداران از اخراج شدید موبری ناراحت هستند، آنها همچنین از تصمیم اولیه ساندرلند (اکنون لغو شده) برای تغییر رنگ سیاه و سفید یک سوئیت مهمان نوازی باشگاهی که میزبان 700 هوادار نیوکاسل با پرداخت 600 پوند به ازای هر نفر برای بلیط دربی بود، خشمگین هستند.

راهنمای سریع

ساندرلند تابلوهای میخانه ها را ماه گذشته تایید کرد

نمایش دادن

ساندرلند ماه گذشته تابلوهایی را برای تزئین نواری در استادیوم آف لایت برای دربی جام حذفی شنبه با تم نیوکاسل تایید کرد.

مشخص است که از نیوکاسل دعوت شده بود تا طرح هایی را برای نوار بلک کتز در ماه دسامبر ارائه کند، که میزبانی شرکتی را برای طرفداران مسافر برای دور سوم فراهم می کند، و این طرح ها توسط یکی از اعضای ارشد کارکنان باشگاه Wearside امضا شده است.

هدف از این حرکت کاهش احتمال آسیب دیدن منطقه ای که معمولاً لباس ساندرلند را بر تن دارد توسط هواداران رقیب انجام می شود.

هواداران ساندرلند روز پنجشنبه با انتشار تصاویری از بنرهایی با پیام‌های «بلکی‌ها را بالا نگه دارید» و «ما یکی هستیم» در شبکه‌های اجتماعی با عصبانیت واکنش نشان دادند. شعار قرمز ساندرلند “Ha’way the boys” نیز با املای سیاه Geordie “Howay” جایگزین شد.

ساندرلند بلافاصله به دلیل “خطای جدی قضاوتی” عذرخواهی کرد و یک بازبینی فوری را اعلام کرد، و رئیس، کریل لوئیس دریفوس گفت که از “علائم نامناسب” حذف شده “منزجر و صدمه دیده است”. رسانه PA

از بازخورد شما متشکرم.

یکی از پیشینیان لویی-دریفوس، تاجر و بشردوست سر باب موری، چنین اشتباه ساده لوحانه ای را مرتکب نمی شد. مهمتر از آن، موری قاطعانه است که به عنوان مالک ساندرلند، پادشاهی هرگونه تلاش عربستان سعودی را به دلیل «نقض حقوق بشر» رد خواهد کرد.

بیل مسیر دیپلماتیک تری را در پیش می گیرد. مدیر سابق رنجرز می گوید: «زمان و مکانی برای اظهار نظر در مورد مالکیت باشگاه های فوتبال و درست و نادرست بودن آن وجود دارد. بیایید روی یک بازی واقعا جالب تمرکز کنیم. از نظر مالی، ما در اینجا با بازیکنان جوان چیزی بسیار متفاوت می سازیم. هدف یک باشگاه رسیدن سریع به قله است، دیگری تلاش می کند مسیر توسعه را دنبال کند. این دو دیدگاه متفاوت هستند.»

ورزشگاه نور برای اولین بار از سال 2015 میزبان دربی تاین ویر خواهد بود. عکس: مارک پیندر/ گاردین

بیل اضافه کرد که هیچ تفاوت واقعی در “اندازه، حمایت یا وضعیت” به جز پول وجود ندارد، اما هاو ابهام کرد. او می‌گوید: «من قصد ندارم با هیچ مدیری وارد درگیری لفظی شوم، اما فکر نمی‌کنم انجام این نوع مقایسه‌ها یا اظهارنظرها عاقلانه باشد. ما می دانیم کی هستیم و چه هستیم.»

از معرفی خبرنامه گذشته بگذرید

کاپیتان سابق ساندرلند که تبدیل به مفسر رادیوی محلی بی‌بی‌سی شد، گری بنت مشتاق است ببیند جک کلارک، وینگر مورد علاقه بیل، دن نیل هافبک، مهاجم جوب بلینگهام (برادر کوچک‌تر جود) و دیگران می‌توانند پتانسیل خود را در روز شنبه انجام دهند یا خیر. او می گوید: «این یک صحنه عالی برای بازیکنان ساندرلند است. هیچ چیز شبیه دربی شمال شرق نیست؛ سروصدا چیز دیگری خواهد بود.»

مایکل بیل سرمربی ساندرلند
مایکل بیل، سرمربی ساندرلند اعتراف کرد که تیم جوانش “همه چیز برای اثبات خود را در برابر حریفان برتر” دارد. عکس: مارک پیندر/ گاردین

خوشبختانه، این موسیقی متن از سال 1985، زمانی که بنت در نیوکاسل مورد آزار و اذیت نژادی وحشتناک قرار گرفت، به طور قابل توجهی تغییر کرده است. این دوره ای بود که جبهه ملی به طور منظم از خارج از سنت جیمز استخدام می کرد، اما مثبت تر، این رویداد مهم به عنوان یک کاتالیزور برای تأسیس سازمان خیریه آموزش تحول آفرین نشان کارت قرمز نژادپرستی عمل کرد.

بنت می‌گوید: «خارج از میدان، شمال شرق اکنون مکانی بسیار متنوع‌تر، فهمیده‌تر و تحصیل‌کرده‌تر است. و باشگاه ها از این نظر بسیار متنوع هستند. ملیت های زیادی در این دربی بازی خواهند کرد.»

شباهت‌های میان نوار سبز خارج از خانه نیوکاسل و پرچم ملی عربستان سعودی، اتهامات مربوط به الحاق دولت را برانگیخته است، اما بنت خاطرنشان می‌کند که تیم هاو هیچ بردی نداشت. او می گوید: «آنها اکنون بسیار بسیار ثروتمند هستند. اما آنها باید به خوبی به جذب نیرو ادامه دهند. امور مالی به تنهایی نمی تواند جام کسب کند.»

علامت جاده ای که نشان دهنده بسته بودن جاده در نزدیکی استادیوم نور است.
برای 6000 هوادار نیوکاسل که در سفر کوتاه به ساندرلند هستند، محدودیت‌های سختی برای سفر وجود دارد. عکس: مارک پیندر/ گاردین

راب میسون، مورخ باشگاه ساندرلند این نکته را تایید می کند. او می‌گوید: «اوایل دهه 1950 برای نیوکاسل سه قهرمانی در جام حذفی در پنج سال به ارمغان آورد، در حالی که ساندرلند علیرغم اینکه تیم کیسه پول آن روز بود و به عنوان «باشگاه بانک انگلستان» شناخته می‌شد، هیچ چیزی نبرد. “این شکست، زمانی که آنها بزرگترین تیم خرج کننده کشور بودند، به عنوان یک هشدار برای کسانی است که فکر می کنند نقره به طور خودکار پول را دنبال می کند. نیوکاسل محبوبیت بزرگی است اما این جام حذفی است و Wearside امیدوار است که یکی از بهترین دربی ها را رقم بزند. پیروزی های تمام دوران.”

جیم مونتگمری خوشبین است که ساندرلند بتواند برنده شود. دروازه بان سابق باشگاه و قهرمان پیروزی فینال جام حذفی 1973 بر لیدز از باب مونکور که کاپیتان نیوکاسل بود دعوت کرد تا در آخرین جام بزرگ خود، جام نمایشگاهی 1969، کنار او بنشیند. مونتگومری می‌گوید: «مطمئنم که ما کمی بخندیم. ساندرلند در سال 1973 یک تیم ضعیف بود، بنابراین ما می دانیم که چه اتفاقی می تواند رخ دهد.

مونتگومری اخیراً تحت درمان سرطان پروستات در مرکز تحقیقات سرطان سر بابی رابسون در بیمارستان فریمن در نیوکاسل قرار گرفته است که توسط بنیاد خیریه مربی فقید انگلیس تامین شده است.

رابسون به‌عنوان سرمربی سابق نیوکاسل، مفتخر بود که ساندرلند و میدلزبرو خصومت‌های فوتبالی خود را به حالت تعلیق درآوردند تا سرمایه‌گذاری پروژه‌ای را تامین کنند که همچنان جان افراد بی‌شماری را نجات می‌دهد.

نقاشی دیواری جیم مونتگومری دروازه بان برنده جام حذفی 1973 در نواری زیر پل ملکه الکساندرا در ساندرلند
نقاشی دیواری جیم مونتگومری، دروازه بان برنده جام حذفی 1973 در میخانه ای زیر پل ملکه الکساندرا در ساندرلند. عکس: مارک پیندر/ گاردین

علیرغم سوء ظن گسترده نسبت به رژیم عربستان سعودی، اجماع مشابهی در سراسر منطقه وجود دارد مبنی بر اینکه مالکان نیوکاسل باید تشویق شوند تا به اجرای برنامه «همسطح‌سازی» اقتصادی به شدت مورد نیاز که دولت بریتانیا نتوانسته است کمک کنند.

هنوز پیشرفت‌های قابل مشاهده زیرساخت‌ها در راه نیست، اما سفیر پادشاهی در بریتانیا با رهبران تجاری محلی در دورهام شام خورد، شرکت‌های سعودی SABIC و Alfanar میلیاردها دلار در توسعه سوخت‌های سبز در Teesside سرمایه‌گذاری می‌کنند، و شرکت هواپیمایی ملی عربستان سعودی قصد دارد پروازهای مستقیم به این کشور را راه‌اندازی کند. خلیج از فرودگاه نیوکاسل.

اما در حال حاضر، فوتبال مسئول اصلی بازگرداندن یک منطقه نادیده گرفته شده بر روی نقشه است. بیل می گوید: «این بازی فقط مربوط به شمال شرق نیست. این قرعه کشی دور رفت است. کل کشور مشتاقانه منتظر آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *