فوتبال
‘بسیاری از هواداران ما کشته شدند’: بازگشت دردناک ماکابی هیفا به میادین |  مکابی حیفا

‘بسیاری از هواداران ما کشته شدند’: بازگشت دردناک ماکابی هیفا به میادین | مکابی حیفا

افبازی فوتبال در هتل ماکابی هیفا در لارناکا یک چیز پیش پا افتاده به نظر می رسد. بازیکنان، مربیان و کادرفنی که در لابی سرگردان هستند، قرار است به فکر رویارویی با ویارئال در لیگ اروپا باشند، اما این یک وضعیت عادی نیست. این جامعه ای است که با کشتن 1400 اسرائیلی و گروگان گرفتن بیش از 240 گروگان در غزه توسط حماس آسیب دیده است و تمرکز بر آن دشوار است. شان گلدبرگ مدافع هیفا می گوید: «معمولاً به بازی و تاکتیک فکر می کنید. “اما ذهن اینجا نیست.”

هیفا نباید اینجا باشه از زمان وحشت 7 اکتبر در اسرائیل فوتبال بازی نشده است و ضربه روحی بر بهترین تیم این کشور آویزان است. الاد اشکنازی، مربی ذهنی تیم، به این فکر می کند که چگونه روحیه تیم را تقویت کند و وقتی مربی تناسب اندام، اوری هارل، به او می گوید پسر 29 ساله اش شغل وکالت را رها می کند و به ارتش می پیوندد، ترس در هوا باقی می ماند. .

فضا زمانی سنگین‌تر می‌شود که گیل اوفک با نگاهی به برنامه تیم به ما می‌گوید که پدر 71 ساله‌اش تنها با پنهان شدن در یک پناهگاه به مدت 36 ساعت از حمله به کیبوتز خود فرار کرده است. یکی دیگر از مربیان تناسب اندام، درور شیمشون، فراخوانده می شود تا داستان چگونگی فرار پسر 22 ساله اش از جشنواره موسیقی نوا را تعریف کند.

با این حال، اگرچه فوتبال داخلی در اسرائیل متوقف شده است، رقابت های اروپایی همچنان ادامه دارد. مکابی تل آویو که در لیگ کنفرانس اروپا حضور دارد، روز پنجشنبه در یک بازی خارج از خانه مقابل اف سی زوریا لوهانسک به میدان رفت، در حالی که هیفا به قبرس رفت تا در زمینی بی طرف مقابل ویارئال بازی کند.

مسی دگو، مدیر تیم هایفا، چهارشنبه شب در ورزشگاه آئک آرنا گفت: صحبت کردن در مورد فوتبال بسیار سخت است. دگو یهودی اتیوپیایی اعلام کرد که مادربزرگش صبح درگذشت. پس از یک سخنرانی کوتاه، او سوالی را مطرح نکرد. دگو گفت: بسیاری از هواداران ما کشته شدند. وی گفت: «اما اسرائیل بسیار قوی است و ما بر آن غلبه خواهیم کرد.

برای اسرائیلی ها، این زمان اتحاد و سرپیچی است. نیروهای دفاعی اسرائیل به غزه حمله کردند و بسیاری از فلسطینیان بی گناه کشته شدند. درد هر دو طرف دلخراش است. اما بسیاری از اسرائیلی ها در حماس فقط یک تهدید وجودی را می بینند. رامی گرشون مدافع هیفا می گوید: اسرائیل حق دفاع از خود را دارد. ما این جنگ را شروع نکردیم.»

بازیکنان تیم ماکابی هیفا در ورزشگاه AEK Arena در لارناکای قبرس تمرین می کنند. عکس: جیکوب اشتاینبرگ/ گاردین

گرشون در مورد دوست خانوادگی صحبت می کند که دخترش یکی از 240 گروگان غزه است. یکی از سربازان دیگر گلدبرگ در 7 اکتبر کشته شد. گلدبرگ می گوید: «او یک قهرمان بود. فردا به دوستم در زمین مسابقه فکر خواهم کرد.

هیفا قهرمان اسرائیل توقع زیادی ندارد. آنها از 5 اکتبر بازی نکرده اند، از دو بازی اول خود در گروه F امتیاز گرفته اند و بازیکن خارجی در ترکیب ندارند. اما مهم نیست که هیفا که بازی خارج از خانه اش مقابل ویارئال ماه گذشته به تعویق افتاد و برای 6 دسامبر موکول شد، قبل از رویارویی با اسپانیایی ها به سختی تمرین کرده بود. همه اینجا با 7 اکتبر ارتباط دارند.

هارل می گوید: «وقتی پسرم در ارتش است نمی خوابم.

اوفک دخالت می کند. او می گوید: «این داستان ماست. پسرش در حال حاضر در حال جنگ است، شاید در غزه، شاید در شمال. پدرم در حال گذراندن کابوس زندگی اش بود. گرشون می گوید: «همه ما افرادی را می شناسیم که به جنگ رفته اند. مردم عادی مثل شما تصور کنید باید همه چیز را رها کنید و از کشور خود دفاع کنید. این واقعیت ماست.

“من افرادی را می شناسم که مرده اند. یک بازیکن سابق به نام لئو آسولین که در جشنواره موسیقی حضور داشت. فوتبال یک جامعه است. بازیکن دیگری به نام بن بنیامین پای خود را از دست داد. او و نامزدش در جشنواره موسیقی به پناهگاه رفتند. تروریست ها یک نارنجک به پناهگاه پرتاب کردند. او و نامزدش قرار است ماه آینده ازدواج کنند. هر کدام پای راست خود را از دست داده است.

گرشون بازیکن تیم ملی اسرائیل و گلدبرگ می دانند که بازی مقابل ویارئال سخت خواهد بود. اما هیفا که طرفدارانش آنجا نخواهند بود، می خواهد اسرائیلی ها را سربلند کند. آنها به عنوان نمادی از گنجاندن در نظر گرفته می شوند. حیفا، یک شهر شمالی، بسیار متنوع است. این تیم ترکیبی از یهودیان، مسیحیان، عرب ها و دروزی ها است. بسیاری از اعراب اسرائیل از حیفا حمایت می کنند.

گلدبرگ می گوید هیچ تنشی بین بازیگران یهودی و مسلمان بازیگران وجود نداشت. او می گوید: «ما مثل برادران هستیم. این اولین بحران ملی ما نیست. ما فراموش می کنیم که مسلمان هستند یا یهودی. ما انسان هستیم. ما می توانیم در صلح زندگی کنیم.”

بازیکنان تیم ماکابی هیفا در ورزشگاه AEK Arena در لارناکای قبرس تمرین می کنند.
بازیکنان مکابی هیفا خود را برای دیدار مقابل ویارئال در لیگ اروپا آماده می کنند. عکس: جیکوب اشتاینبرگ/ گاردین

گرشون موافق است: “گاهی ناراحت کننده است، اما به سرعت از بین می رود. این نمادی از تنوع مذهبی است.”

با این حال، زمانی که حملاتی به اسرائیل صورت می گیرد، ممکن است برای بازیکنان عرب دشوار باشد. بحث پیرامون دیا صبا، شهروند فلسطینی اسرائیل و یکی از بهترین بازیکنان هیفا را در نظر بگیرید. این مهاجم پس از آنکه همسرش مدت کوتاهی پس از حمله حماس در اینستاگرام خود مبنی بر وجود کودکان در غزه منتشر کرد، مورد انتقاد کارشناسان و حامیان قرار گرفت. این وضعیت واکنش زیادی به همراه داشت و با اینکه صبا عذرخواهی کرد اما به قبرس نرفت. عنان خلیلی دیگر عرب جای او را در همسایگی خواهد گرفت.

این موضوع حساسی است و این امید وجود دارد که صبا به زودی به تیم بازگردد. اما در حال حاضر، بازیکنان مقابل ویارئال امیدوارند که به هواداران خانگی خود چیزی برای لبخند زدن هدیه دهند. گرشون می‌گوید: «ما در ماه گذشته تلاش کرده‌ایم در جامعه تلاش کنیم. ما از سربازان مجروح دیدن کردیم و داستان های ترسناکی شنیدیم. ما می‌توانیم در 24 ساعت شبانه‌روز بنشینیم و چیزهای وحشتناکی را به شما بگوییم.»

گرشون از فرار فوتبال می گوید. گلدبرگ بعد از حمله نتوانست بخوابد. او می‌گوید: «من اخبار را 24 ساعته دیدم. اما من به خودم می گویم: چه کمکی می توانم انجام دهم؟ من نمی توانم از منطقه دفاع کنم، اما می توانم با دیدن بچه های کیبوتز مردم را شادتر کنم. از یک طرف ما نمی خواهیم بازی کنیم. اما وظیفه ما این است که از نظر روحی به مردم کمک کنیم. چه خوب است اگر بتوانیم کاری انجام دهیم که باعث غرور مردم شود و آنها را برای 90 دقیقه فراموش کنند. ما فقط برای هواداران مکابی حیفا بازی نمی کنیم. وی گفت: ما برای کشور بازی می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *