گلف
جان رحم به جوخه گیوتین سعودی پیوست و میراث آنها را برای همیشه لکه دار کرد |  سری گلف LIV

جان رحم به جوخه گیوتین سعودی پیوست و میراث آنها را برای همیشه لکه دار کرد | سری گلف LIV

Dآیا می دانید بازیکنان کریکت انگلیسی که اولین تور شورشی علیه رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی را در سال 1982 برنامه ریزی کردند، خود را چه نامیدند؟ تیم گیوتین زیرا به قول یکی بعداً «فضا اینگونه بود: سر به سر».

این داستان هفته گذشته زمانی به ذهن خطور کرد که جان رام آخرین بازیکنی شد که در قراردادی به ارزش بیش از 450 میلیون پوند به LIV Golf پیوست. اگرچه در عربستان سعودی، البته، ترس از یک سر بر روی بلوک به طرز وحشتناکی واقعی است، اما این یک ضربات صاف نیست.

به جوخه گیوتین خوش آمدید، جان رام. و به هم تیمی های جدید خود سلام کنید: کریستیانو رونالدو، تایسون فیوری، جیانی اینفانتینو، جردن هندرسون، آنتونی جاشوا، نیمار، نیوکاسل یونایتد، بروکس کوپکا، لیونل مسی و بسیاری دیگر. شما اولین نفر نیستید. آخرین نفر هم نخواهی بود

برخی شما را ریاکار خطاب می‌کنند، با توجه به اینکه سال گذشته فرمت تفنگ 54 سوراخی LIV را حذف کردید و اصرار داشتید که بازی کنید زیرا بازی را دوست دارید و نه به دلایل پولی. اما زیاد اغراق نکنیم. اگر چیزی هست که هزاران سال به ما آموخته است، این است که مردم خطاپذیر و برگشت پذیر هستند. و پول عربستان می تواند چشم اکثر مردم را سریعتر از هر ماده مخدری متورم کند.

اما در عین حال، مطمئن نیستم که شما به طور کامل عواقب تصمیم خود را درک کنید. سال گذشته به اهمیت «تاریخ و میراث» برای شما اشاره کردید. پس این را درک کنید: مهم نیست که چند رشته برنده شوید یا کمک های خیریه انجام دهید، تاریخ به گونه دیگری درباره شما قضاوت خواهد کرد. میراث شما همیشه دارای یک ستاره خواهد بود. و هنگامی که آگهی ترحیم شما نوشته شود، LIV برای همیشه زنده خواهد ماند.

همه این ها ما را به شباهت های بین تورهای کریکت شورشیان و حرکت سعودی ها به سمت گلف بازمی گرداند. تاریخ تکرار نمی شود، اما پژواک خود را دارد. آفریقای جنوبی دارای سیستمی وحشتناک و تبعیض آمیز بود که در آن مخالفان سیاسی مورد آزار و اذیت و زندان قرار می گرفتند. به همین ترتیب، عربستان سعودی مدرن وجود دارد. اما در آن زمان، مانند اکنون، بسیاری از بازیکنان خوشحال بودند که کیف پول خود را باز کرده و به سمت دیگری نگاه کنند.

وین لارکینز، بازیکن کریکت انگلیس گفت: “هیچ چیزی وجدان من را آزار نمی دهد، من فقط برای بازی کریکت اینجا هستم.” رام هفته گذشته اصرار داشت: «من اینجا هستم تا بازی را بهتر کنم. ویو ریچاردز، ستاره هند غربی، زمانی که 250000 پوند را برای پیوستن به یک تور شورشی رد کرد، ایده درستی داشت. او آن را «دیه» نامید.

در آفریقای جنوبی، مقامات از این هفت تور شورشی بین سال‌های 1982 و 1990 برای سرمایه سیاسی استفاده کردند و ادعا کردند که نشان دهنده بازگشت کریکت بین‌المللی است. مانند سعودی‌های امروزی، آنها از ورزش برای عادی‌سازی دولت و منحرف کردن تمرکز از سوء استفاده‌های متعدد آن استفاده کردند. آنها خیلی قبل از اینکه بدانیم اسم آن را چه بگذاریم، ورزش می کردند. بازیکنان آن زمان و حالا همدست بودند. همانطور که سرمقاله گاردین در سال 1982 اشاره کرد، پس از اینکه اولین گروه از بازیکنان انگلیسی ملقب به “دوجین کثیف” در آفریقای جنوبی فرود آمدند: “گردشگران ممکن است بگویند ورزشکاران ساده ای هستند که فقط برای بازی کریکت سفر می کنند. تبلیغاتی که هنگام پرواز به ژوهانسبورگ شنیده می شود. و به سمت تورها سر بزن. ضرب طبل این دروغ را نشان می دهد.”

باب وولمر هرگز تصمیم خود را مبنی بر پیوستن به تور شورشی سال 1982 به آفریقای جنوبی تغییر نداد. عکس: مایک هاچینگ/ رویترز

احتمالاً بزرگترین تفاوت در این سال ها این است که تعداد صفرهای چک بازیکنان افزایش یافته و حجم خشم کاهش یافته است. The Dirty Dozen بین 40000 تا 60000 پوند دریافت کرد اما به دلیل محکومیت گسترده نمایندگان مجلس و مردم به مدت سه سال از بازی بین المللی محروم شد. از این منظر، بازیکنان LIV پیشرفت جزئی داشتند.

اگرچه من شک دارم که رحم آخرین گزارش عفو بین الملل در مورد عربستان سعودی را خوانده باشد، اما خواندن آن باعث ناراحتی می شود. کسانی که خواهان بیان مسالمت آمیز بودند یا سازمان های اجتماعی تشکیل می دادند «به دلیل محاکمه های به شدت ناعادلانه به حبس های طولانی محکوم شدند». مدافعان حقوق بشر در زندان مورد آزار و اذیت قرار گرفتند. و «اولین قانون احوال شخصیه کشور به اجرا درآمد که سرپرستی مرد و تبعیض علیه زنان را تدوین می‌کند». همچنین تعداد زیادی اعدام “به دنبال محاکمه های به شدت ناعادلانه، از جمله افرادی که در زمان جنایت ادعایی کودک بوده اند” وجود دارد.

از معرفی خبرنامه گذشته بگذرید

افرادی که مرتباً از پادشاهی دیدن می کنند به من می گویند که وضعیت در حال تغییر است. زنان دیگر نیازی به پنهان کردن چهره خود در انظار عمومی ندارند. آنها می توانند کار کنند. آنها می توانند در رستوران ها با مردان غذا بخورند. ورزش نیز بخشی از این تحول است: گفته شد که تعداد بازیکنان فوتبال زن ثبت نام شده بین سال‌های 2021 تا 2023 86 درصد افزایش یافته است، البته از پایه بسیار پایین. اما این تغییر به وضوح فقط تا اینجا پیش می رود. در همین دوره، پادشاهی زنی به نام سلمه الشهاب را به دلیل صرفاً دنبال کردن و بازنشر مخالفان و فعالان به 34 سال زندان محکوم کرد. او همچنین 81 نفر را در یک روز اعدام کرد.

همانطور که دارم می نویسم، دارم به آگهی ترحیم گاردین باب وولمر، تنها عضو مسافر گروه شورشی بریتانیا در سال 1982 که مرده است، نگاه می کنم. وولمر یک مرد دوست داشتنی و یک مربی واقعا مبتکر بود. اما او هرگز نتوانست به طور کامل از گذشته خود فرار کند. پاراگراف ششم شروع می شود: «اگرچه فردی با اعتماد به نفس شاد و سخاوتمند بود، اما قبل از صحبت در مورد آن دور از شورش، درگیر برخی از شدیدترین جنجال های نمایشنامه شد».

درست است، عربستان سعودی مانند آفریقای جنوبی از دنیای ورزش جدا نیست. و PGA Tour، DP World Tour و صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان سعودی ممکن است به زودی با ادغامی موافقت کنند که به جنگ داخلی گلف پایان دهد و انگ پیوستن به LIV را کاهش دهد. رحم همچنین ممکن است به این نکته اشاره کند که ماهیت همیشه در حال تغییر سیاست گلف نیز بخشی از تفکر او است.

اما اشتباه نکنید؛ او یک تیم اسپانیایی را انتخاب کرد. و این تصمیم به این معنی است که او همیشه به عنوان فرزند پوستر LIV دیده خواهد شد. و عربستان سعودی

آیا نظری در مورد موضوعات مطرح شده در این مقاله دارید؟ اگر می‌خواهید پاسخی تا 300 کلمه را برای انتشار در بخش نامه‌های ما ایمیل کنید، لطفاً اینجا را کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *