تنیس
درگذشت جی پی آر ویلیامز |  اتحادیه راگبی

درگذشت جی پی آر ویلیامز | اتحادیه راگبی

در دقایق پایانی بازی پنج ملت فرانسه و ولز در پارک اسلحه کاردیف در مارس 1976، تیم میزبان در برابر حمله میهمان مقاومت می کرد که ژان فرانسوا گوردون، وینگر فرانسوی، فضایی را روی خط زمین نزدیک ایستگاه شمالی پیدا کرد. سپس گوردون با ضربه ی هولناک مدافع کناری ولز جی پی آر ویلیامز مورد اصابت قرار گرفت که نزدیک بود او را به میان جمعیت پرتاب کند. ویلیامز برای پیروزی مشت خود را بالا برد و ولز با نتیجه 19-13 پیروز شد تا هفتمین گرند اسلم خود را تکمیل کند.

در واقعیت، تکل ویلیامز به دور از قانونی بود، اما این حادثه تصویری پاک نشدنی در ذهن طرفداران راگبی ولز باقی مانده است. عکسی از او و بریجند شماره 15. خون روی صورتت جاری می شود پس از زیر گرفتن توسط یک قایق آل بلکس. راگبی بین‌المللی در دهه 1970 برای افراد بدجنس نبود و جی پی‌آر نه تنها با تدبیر بسیار، بلکه به اندازه میخ‌ها نیز سرسخت بود.

جی پی آر ویلیامز توسط هواداران در پارک اسلحه کاردیف پس از شکست ولز 27-3 انگلیس در مسابقات قهرمانی پنج ملت در سال 1979 توسط هواداران هدایت می شود. عکس: Colorsport

ویلیامز که در سن 74 سالگی بر اثر مننژیت باکتریایی درگذشت، برای همیشه به عنوان JPR شناخته می شود، سه حرف خاطره انگیز در ورزش. تنها سرژ بلانکو فرانسوی با او به عنوان بهترین مدافع کناری تاریخ رقابت می کند. هنگامی که قانونگذاران این نهاد بین المللی در سال 1968 از تماس مستقیم توپ جلوگیری کردند، به ویلیامز و دیگرانی مانند اندی اروین اسکاتلندی این فرصت را داد تا الگویی برای نحوه بازی یک مدافع کناری هجومی مدرن ایجاد کنند.

سرچشمه سرسختی معروف ویلیامز تعجب آور است. برای بازیکنان درجه یک در ولز غیرمعمول، او از یک خانه راحت طبقه متوسط ​​آمده بود. ویلیامز یک بار توضیح داد که چگونه به جلسه دادگاه پسران مدرسه ولز در یک رولز رویس رسید. او گفت که تربیت او تشویقی بود “برای اینکه به دوستانم ثابت کنم که من قوی و یکی از آنها هستم.”

جان پیتر ریس در بریجند در خانواده پیتر و مارگارت که هر دو پزشک بودند به دنیا آمد. مارگارت در راچدیل به دنیا آمده بود، بنابراین جان جوان می توانست برای انگلیس بازی کند، اما این موضوعی بود که در خانواده ویلیامز زیاد مورد بحث قرار نمی گرفت.

جی پی آر ویلیامز سال گذشته در ویمبلدون در باکس سلطنتی حضور داشت.  در سن 17 سالگی، در سال 1966 با شکست دیوید لوید در فینال، قهرمانی تنیس نوجوانان بریتانیا را در این باشگاه به دست آورد.
جی پی آر ویلیامز سال گذشته در ویمبلدون در باکس سلطنتی حضور داشت. در سن 17 سالگی، در سال 1966 با شکست دیوید لوید در فینال، قهرمانی تنیس نوجوانان بریتانیا را در این باشگاه به دست آورد. عکس: Alastair Grant/AP

ویلیامز اولین بار به عنوان یک ورزشکار مشهور در چمن ویمبلدون به جای زمین های گل آلود پارک اسلحه کاردیف یا بریجند جای خود را نشان داد. او در 17 سالگی عنوان تنیس نوجوانان بریتانیا را در ویمبلدون در سال 1966 به دست آورد و در فینال دیوید لوید را شکست داد.

او در راگبی در بریجند، جایی که پدرش رئیس باشگاه و پزشک بود، شهرت پیدا کرد. در این زمان ویلیامز دبیرستان بریجند را ترک کرده بود و به مدرسه میلفیلد در سامرست رفته بود. در اینجا گرت ادواردز، نیمه مگس ولز آینده نیز دانشجو بود.

از میلفیلد، ویلیامز به بیمارستان سنت مری در لندن رفت و در باشگاه ولز لندن یک طلسم شد. از آنجایی که پدرش به او گفته بود که نمی تواند به عنوان یک ورزشکار حرفه ای امرار معاش کند، او ترجیح داد به ورزش آماتوری ادامه دهد و به جای تنیس روی تحصیلات پزشکی خود تمرکز کند.

او هنوز پسر جوانی بود که در تابستان 1968 به تیم ولز برای تور آرژانتین دعوت شد. انتظارات زیادی از جان ویلیامز وجود داشت، همانطور که در آن زمان او را می شناختند، زمانی که اولین بازی خود در ولز را در مقابل اسکاتلند در موریفیلد انجام داد. فوریه بعد

جی پی آر ویلیامز در مراسم اهدای جوایز راگبی و مراسم معرفی تالار مشاهیر در لندن، 2014.
جی پی آر ویلیامز در مراسم اهدای جوایز راگبی و مراسم معرفی تالار مشاهیر در لندن، 2014. عکس: تام شاو/ورلد راگبی/گتی ایماژ

ولز یک مربی جدید داشت، کاپیتان سابق کلایو رولندز. بری جان تلاش نهایی را در پیروزی 17-3 ولز به آتش کشید. همه چیز در ولز در حال دمیدن بود و دهه 70 عصر طلایی بود. هنگامی که فیل بنت، همراه با ادواردز، خود را به عنوان جانشین طبیعی بری جان تثبیت کرد و جی‌جی ویلیامز و جرالد دیویس به جی‌پی‌آر پیوستند، ولز به یک نیروی غیرقابل توقف در راگبی نیمکره شمالی تبدیل شد. در قلب گروه آن‌ها JPR قرار داشت که فوراً با ساق پاهایش به سبک الویس پریسلی، موهای موج‌دار و جوراب‌هایی که اغلب تا مچ پا پایین می‌آمدند، قابل تشخیص بود.

چیزی که او را متمایز می کرد موفقیتش به عنوان یک بازیکن تهاجمی بود. این موفقیت، همراه با بازی دفاعی مستحکم او، او را بین اولین بازی خود در سال 1969 و بازنشستگی از راگبی بین المللی در سال 1981، به یک بازیکن ثابت در تیم ولز تبدیل کرد. او شهرت خود را با تورهای موفق British Lions به نیوزیلند در سال 1971 و آفریقای جنوبی در سال 1974 تثبیت کرد و در هر چهار تست در هر چهار بازی بازی کرد. هنگامی که ویلیامز در تور ولز در نیوزلند در سال 1969 حضور داشت، آنها توسط All Blacks در دو تست شکست خوردند، بنابراین برد سری 2-1 Lions دو سال بعد باعث آرامش بزرگی شد.

او در آزمون نهایی در اوکلند این سری را با یک گل سقوط دور برد حل کرد. این برای هم تیمی هایش تعجب آور بود، اما مدافع کناری جایگزین او در آن تور، باب هیلر انگلیسی، ظاهراً با او شوخی کرده بود که تا زمانی که گلی به ثمر نرساند نمی تواند خود را یک ملی پوش واقعی بداند.

سه سال بعد در آفریقای جنوبی، ویلیامز یک بار دیگر قهرمانی‌ها را انجام داد، در حالی که طرف ویلی جان مک براید به یک پیروزی سریالی اغلب بی‌رحمانه بر اسپرینگ‌باکس رسید. فراخوان شیرها برای ’99’ اغلب نشان دهنده مشت های همه جانبه بود و تصویر مسابقه ویلیامز در بالای زمین برای ضربه زدن به قفل بسیار بزرگتر آفریقای جنوبی به Moaner van Heerden خاطره انگیز بود، اما همانطور که ویلیامز بعداً اعتراف کرد که هر چیزی جز این بود. او به خصوص به این افتخار می کرد.

ویلیامز 55 بار برای ولز بازی کرد. پنج نفر از آنها در 1978-1979 کاپیتان شدند. او در سال 1977 به عنوان MBE منصوب شد. بین این پیروزی‌های شیرها، او آخرین تلاش خود را در پیروزی معروف بربرها بر آل بلکز در پارک اسلحه در سال 1973 به ثمر رساند و تا سال 2003 پس از بازنشستگی از راگبی باشگاهی در صحنه بین‌المللی، به عنوان پاروزن عقب برای توندو بازی کرد. 54.

او در دانشکده پزشکی با اسکیلا (پریسیلا) پارکین آشنا شد و در سال 1973 ازدواج کردند. نقش اصلی او به عنوان جراح تروما و ارتوپد در بیمارستان پرنسس ولز در بریجند (1986-2004) بود. ویلیامز به ندرت به جمع بازیکنان بازنشسته ای می پیوست که متخصص می شدند، اما او همیشه خوشحال بود که در مورد یک حرفه درخشان صحبت کند، به ویژه در 11 بازی مقابل انگلیس که در آنها همیشه با تیم برنده به پایان می رسید.

اسکیلا و فرزندانش لورن، آنی، فران و پیتر زنده مانده اند.

جان پیتر ریس ویلیامز، بازیکن راگبی و جراح ارتوپد، متولد 2 مارس 1949. در 8 ژانویه 2024 درگذشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *