عربستان سعودی به عنوان تنها پیشنهاد دهنده جام جهانی فوتبال مردان 2034 تایید شد | جام جهانی

عربستان سعودی روز سه‌شنبه تایید شد که تنها پیشنهاد میزبانی جام جهانی مردان در سال 2034 است و این نگرانی‌ها را در مورد توانایی فیفا برای انجام تعهدات حقوق بشری خود افزایش داده است.

پس از مخالفت استرالیا با این پیشنهاد و پس از اینکه به طور غیرمنتظره ای به ساعت 16:00 روز سه شنبه به وقت گرینویچ به تعویق افتاد، به فیفا مهلتی 25 روزه داده شد تا بعد از اینکه به طور غیرمنتظره ای به ساعت 16:00 روز سه شنبه به وقت گرینویچ موکول شد، دومین جام جهانی در خلیج فارس در 12 سال آینده برگزار خواهد شد. . رسمی اما فقدان مناقصه رقابتی و شور و شوقی که این روند با آن انجام شد، زنگ خطر را در میان گروه های حقوق بشر برانگیخت. عفو بین‌الملل از فیفا خواسته است تا در صورت عدم رعایت تعهدات حقوق بشری خود، از این موضوع جلوگیری کند.

استیو کاکبرن، رئیس عدالت اقتصادی و اجتماعی عفو بین‌الملل گفت: «قبل از تصمیم‌گیری نهایی در مورد برگزاری مسابقات، تعهدات حقوق بشر باید با میزبانان احتمالی توافق شود.» فیفا اکنون باید به وضوح بیان کند که چگونه انتظار دارد میزبانان از سیاست‌های حقوق بشری خود پیروی کنند. همچنین باید آماده باشد که در صورت عدم توجه به خطرات جدی حقوق بشر، روند مناقصه را متوقف کند.

بهترین شانس فیفا برای تضمین تضمین های الزام آور برای حمایت از حقوق کارگران، تضمین آزادی بیان و جلوگیری از تبعیض مرتبط با جام جهانی، از طریق فرآیند انتخاب خانه است، نه پس از تایید تیم میزبان و شروع آمادگی برای مسابقات.”

طبق شرایط فرآیند مناقصه برای جام جهانی مردان 2030 و 2034، فیفا از میزبانان انتظار دارد که الزامات اصول راهنمای سازمان ملل در زمینه تجارت و حقوق بشر را رعایت کنند. به گفته فیفا، این امر مستلزم به کارگیری استانداردهای حقوق بشر و کار توسط انجمن‌های عضو مناقصه‌گذار، دولت(ها) و سایر سازمان‌های دخیل در سازماندهی مسابقات، مانند کسانی که مسئول ساخت و بازسازی استادیوم‌ها هستند، خواهد بود. . ، زمین های آموزشی، هتل ها و فرودگاه ها.

هر کشوری که امیدوار به میزبانی جام جهانی است، باید در اولین گام، خطرات حقوق بشری را که می تواند مانع از رعایت دستورالعمل های سازمان ملل شود را به عنوان بخشی از تلاش خود تعیین کند. سپس فیفا متعهد می شود که “به طور سازنده با مقامات مربوطه و سایر ذینفعان تعامل داشته باشد و تمام تلاش خود را برای ایفای مسئولیت های حقوق بشری بین المللی خود انجام دهد.” اتحاد ورزش و حقوق، که تعدادی از سازمان‌های حقوق بشر را گرد هم می‌آورد، استدلال می‌کند که فقدان روند رقابتی فشار کمتری بر فیفا برای اعمال تغییرات لازم وارد می‌کند.

مینکی وردن، مدیر ابتکارات جهانی دیده بان حقوق بشراو از فیفا خواست در اجرای اصولی که بیان کرده است، دقیق عمل کند. وی گفت: سیاست حقوق بشر فیفا در انتخاب میزبان پربیننده ترین رویداد ورزشی جهان نباید به یک تمرین کاغذی خلاصه شود. با توجه به مقیاس عظیم جام جهانی، خطرات حقوق بشری گسترده ای وجود دارد که باید در هر تلاشی برای میزبانی این مسابقات در نظر گرفته شود، همچنین فرصت هایی برای تغییر که نباید از دست رفت.

عربستان سعودی تا جولای 2024 فرصت دارد تا پیشنهاد کامل خود را ارائه دهد. فیفا ارزیابی های خود را قبل از برگزاری رای تصویب در کنگره در پایان سال آینده منتشر خواهد کرد.

فیفا اعلام کرد که گمانه زنی در مورد اینکه چه اتفاقی می افتد اگر یک کشور میزبان بالقوه نتواند معیارهای حقوق بشر را در رقابت خود برای جام جهانی رعایت کند، نامناسب است.

از معرفی خبرنامه گذشته بگذرید

هنگامی که فیفا در زمان اعطای جام جهانی به قطر در سال 2010 تعهدات الزام آور را در مورد حقوق بشر انجام نداد، مجموعه ای از اقدامات پس از انتخاب جیانی اینفانتینو به عنوان رئیس جمهور در سال 2016 انجام شد تا با تأثیر محدودی به این مشکل رسیدگی کند. کارگران همچنان در طول آماده سازی مسابقات مورد استثمار قرار می گرفتند و از آن زمان همچنان گزارش هایی مبنی بر عدم پرداخت وجه و محرومیت از حقوق افراد وجود دارد.

عربستان سعودی مانند قطر کشوری است که همجنس گرایی در آن غیرقانونی است. لو انگلفیلد، فعال برجسته حقوق ورزشی و رئیس شبکه Fare از مقامات فیفا و عربستان سعودی خواسته است تا از ایمنی و رفاه افراد LGBTIQ+ در مسابقات 2034 اطمینان حاصل کنند.

انگلفیلد گفت: «این مهم است که جام جهانی مردان در سراسر جهان به اشتراک گذاشته شود. ما فکر می کنیم که این بخش مهمی از توسعه فوتبال و جهانی کردن آن به عنوان عامل تغییر اجتماعی است.

به دنبال وقایع تکان دهنده در جام جهانی قطر کمتر از یک سال پیش، که در آن افراد LGBTIQ+ عملاً به حاشیه رانده شدند و نگرانی های ما نابجا بود، ما به دنبال تضمین رویکردی متفاوت از سوی مقامات سعودی هستیم. ما معتقدیم که جام جهانی مردان می تواند محملی واقعی برای شرکت باشد و در اسرع وقت به دنبال فرصت هایی برای گفتگو خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *