مشاوران ارشد ایالات متحده در مورد نقش در فشار ورزشی عربستان سعودی مورد بررسی قرار می گیرند | عربستان سعودی

مشاوران بزرگ ایالات متحده که به عربستان سعودی در مورد هزینه های ورزشی جهانی آن – از جمله پیشنهاد تصاحب تور PGA گلف – مشاوره دادند، در واشنگتن به دلیل نقض احتمالی قوانین افشای فدرال مورد انتقاد قرار گرفته اند.

چهار شرکت مشاوره پیشرو، از جمله مک‌کینزی، متهم شده‌اند که از اجرای کامل احضاریه‌های صادر شده توسط کمیته فرعی دائمی سنا در مورد تحقیقاتی که به دنبال اطلاعات در مورد کارشان برای پادشاهی نفت‌خیز است، خودداری کرده‌اند. یک هیئت سنا در حال انجام تحقیقاتی درباره تلاش‌های دولت‌های مستبد برای اجرای قدرت نرم و دیگر استراتژی‌های نفوذ در ایالات متحده است.

بر اساس یادداشتی که توسط ریچارد بلومنتال، رئیس دموکرات کمیته به رسانه ها منتشر شد، شرکت های مشاوره تاکنون تنها اطلاعاتی با “ارزش مادی محدود” ارائه کرده اند.

با این حال، از آنجایی که رویدادها چرخش جدی تری برای این سه شرکت پیدا کرد، سناتور نیز ممکن است قوانین افشای فدرال را نقض کند عدم اعلام رسمی به مقامات ایالات متحده – معروف به قانون ثبت عوامل خارجی (فارا) – که آنها به عنوان عوامل دولت سعودی عمل می کنند.

عدم درخواست برای فارا، که برای بررسی نفوذ غیرقانونی خارجی بر دولت ایالات متحده طراحی شده است، یک جرم فدرال تلقی می شود و می تواند صدها هزار دلار جریمه یا زندان را به دنبال داشته باشد.

صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان (PIF)، یک صندوق دارایی مستقل به ریاست ولیعهد و رهبر واقعی عربستان، محمد بن سلمان و ارزش تخمینی 776 میلیارد دلار، در مرکز تحقیقات بلومنتال قرار دارد.

PIF سرمایه‌گذاری‌های عمده را در سطح جهانی کنترل می‌کند، از جمله تصاحب باشگاه فوتبال انگلیسی نیوکاسل یونایتد در سال 2021، و سرمایه‌گذاری‌های عمده در ایالات متحده از جمله متا، جی پی مورگان چیس، استارباکس، مایکروسافت، لوسید موتورز، اکتیویژن بلیزارد و الکترونیک آرتز انجام شده است. ، Live Nation Entertainment و Uber.

PIF همچنین دارای سهام در شرکت‌های سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاری خصوصی ایالات متحده مانند Blackstone، General Atlantic، KKR، Hellman & Friedman، Apollo، Brookfield و CVC است.

PIF به طور معمول با مشمول بودن قوانین ایالات متحده مخالفت کرده است و درخواست های مکرر کمیته سنا برای تحویل اسنادی را که توسط هیئت احضار شده بود رد کرده است. برای مقابله با این مشکل، بلومنتال به دنبال جمع‌آوری اطلاعات از شرکت‌های مشاور آمریکایی بود که به عربستان سعودی در مورد پاسخ‌ها مشاوره می‌دادند.

دولت عربستان سعودی با صدور حکمی علیه شرکت‌های مشاوره در دادگاه‌های عربستان، مدعی شد که سوابق مورد نظر کمیته محرمانه بوده و انتشار آنها می‌تواند به منافع امنیت ملی عربستان آسیب برساند. شرکت‌های مشاوره تحت تأثیر شامل گروه مشاور بوستون مستقر در ایالات متحده، McKinsey & Company، M Klein & Company و Teneo هستند.

«پذیرفتن امتناع مشاوران PIF از همکاری با این کمیته فرعی، سابقه ای خطرناک و غیرقابل پشتیبانی ایجاد می کند. شرکت‌های آمریکایی می‌توانند از تعاملات تجاری خود با دولت‌های خارجی که هدف آنها ایالات متحده است، با انتخاب اینکه قراردادهایشان تحت قوانین خارجی تنظیم شود، از نظارت محافظت کنند. بلومنتال گفت.

اصرار دولت سعودی بر اینکه شرکت‌های مشاور آمریکایی که برای PIF کار می‌کنند به‌عنوان «کارمندان دولتی دولت عربستان سعودی» تلقی شوند، شرکت‌های مشاوره را در معرض خطر قانونی قرار داده است. طبق قوانین ایالات متحده، هر شخصی که به عنوان نماینده یک دولت خارجی کار می کند باید از فراه پیروی کند، که تنها یکی از شرکت های مشاوره، Teneo، تا کنون به آن عمل کرده است.

بلومنتال در یادداشتی گفت که سوال کلیدی در تحقیقات هیئت ارزیابی این بود که آیا فرا باید به دنبال مشاوره باشد یا خیر.

سخنگوی مک کینزی به گاردین گفت: مورد انتقاد جدی قرار گرفته است ادعای وی به دلیل کار در گذشته برای عربستان سعودی از سوی دولت عربستان رد شد.

از معرفی خبرنامه گذشته بگذرید

یکی از سخنگویان گفت: «کارمندان مک‌کینزی کارمندان مک‌کینزی هستند، نه دولت عربستان، و ما ادعاهایی مبنی بر اینکه کارمندان ما طبق قوانین عربستان با مقامات دولتی برابری می‌کنند را به چالش کشیده‌ایم».

BCG از اظهار نظر خودداری کرد. M Klein & Company به درخواست گاردین پاسخ نداد.

Teneo، که شکایت را از طرف فارا تنظیم کرده است، از پاسخ به درخواست برای اظهار نظر در مورد تبعیت این شرکت با احضاریه هیئت امتناع کرد.

انتظار می رود که مدیران چهار شرکت روز سه شنبه در واشنگتن شهادت دهند.

به نظر می رسد پیشنهاد عربستان سعودی مبنی بر اینکه مشاوران و مشاوران PIF کارمندان دولت عربستان هستند نیز با بیانیه های عمومی قبلی لیگ برتر انگلیس که موافقت کرد به کنسرسیومی به رهبری PIF اجازه دهد تا نیوکاسل یونایتد را در سال 2021 تصاحب کند، در تضاد است. لیگ برتر گفت که “تضمین های الزام آور قانونی” دریافت کرده است که PIF از دولت عربستان جدا است.

این موضوع در بریتانیا به دلیل سوالاتی در مورد اینکه آیا دولت عربستان نفوذ کنترلی بر نیوکاسل دارد و بنابراین آیا مالکیت باید در معرض آزمون مالکان و مدیران لیگ قرار گیرد، بحث برانگیز شده است.

ریچارد مسترز، مدیر اجرایی لیگ برتر در نوامبر 2021 به بی بی سی گفت که اگر سازمان او شواهدی مبنی بر دخالت دولت در مدیریت باشگاه پیدا کند، “ما می توانیم کنسرسیومی را که مالک باشگاه است حذف کنیم”.

نکته ای در مورد این داستان دارید؟ لطفا بفرست به: [email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *