تنیس
پاتریک موراتوگلو می خواهد تنیس را دوباره اختراع کند.  آیا به آن نیاز دارد؟  |  تنیس

پاتریک موراتوگلو می خواهد تنیس را دوباره اختراع کند. آیا به آن نیاز دارد؟ | تنیس

ناین تنیسور قبلا این کار را انجام داده است. این اتفاق در یک تورنمنت در فرانکفورت در سپتامبر گذشته رخ داد. در یک طرف تور، گائل مونفیس، بازیکن باتجربه با چابکی عجیب قرار داشت. در سمت دیگر آندری روبلف قرار داشت که در بین 10 نفر برتر جهان قرار دارد.

روبلف جلوتر بود و نوبت به سرویس مونفیس رسید. او روی خط پایه ایستاد و با راکتش توپ را دفع کرد. آیا او می تواند راه خود را برای بازگشت به بازی پیدا کند؟

ناگهان صدای تکنو از بلندگوهای سالن بلند شد. مونفیس یخ زد و به رقص افتادم. حضار تشویق کردند. روبلف پوزخندی زد. در همین حین، مونفیس دوران زندگی خود را سپری می کرد. به زودی راکت خود را زمین گذاشت و شروع به چرخیدن روی زمین کرد. انگار یکی از اعضای هارلم گلوبترترترز به تنیس روی آورده بود.

مونفیس با خنده از طریق زوم می گوید: «من حتی نمی دانم در مورد آن چه بگویم. او توضیح می دهد که رقص کاملاً “خودجوش” است. اگر مونفیس این کار را در هر تورنمنت دیگری انجام می داد، بلافاصله جریمه می شد. اما تورنمنت در فرانکفورت شبیه هیچ تورنمنت دیگری نبود.

خوش آمدی مسابقه نهایی تنیس (UTS)، لیگی که در سال 2020 راه اندازی شد. پس از دو سال وقفه، او در سال 2023 بازگشت. رویداد بعدی او – به نام “فینال بزرگ” – غرق شدن در لندن بین 15 تا 17 آذر. زمین آسانسور: تور ATP با UFC ملاقات می کند.

مسابقات UTS به چهار دور تقسیم می شود. در صورت تساوی، بازیکنان وارد قلمرو “مرگ ناگهانی” می شوند. اگر دو امتیاز را پشت سر هم از دست بدهید، عصبانی خواهید شد. موارد دیگر وجود دارد: یک دی جی بین رالی ها می چرخد. و در بین راندها، بازیکنان می توانند زینگر را مبادله کنند. آنها همچنین می توانند در طول مسابقات آزاد شوند، همانطور که Monfils انجام داد. علاوه بر روبلف و مونفیس تیم UTS شامل ستارگان تثبیت شده مانند شماره 3 جهان است دانیل مدودفو ستاره های در حال ساخت بن شلتوننیمه نهایی اوپن آمریکا ۲۰۲۳. و درست مانند مبارزات UFC، جمعیت پر سر و صدا است، البته نه به همان اندازه.

اختراع UTS پاتریک موراتوگلو. او که در سال 1970 در فرانسه متولد شد، نزدیک ترین چیزی است که تنیس به تاجر بودن دارد. موسس آکادمی موراتوگلواو از سال 2012 تا 2022 مربی سرنا ویلیامز بود و در این مدت سرنا ویلیامز 10 عنوان قهرمانی گرند اسلم انفرادی را به دست آورد. در چند سال اخیر او به یکی از رسانه های اجتماعی معروف به “” تبدیل شده است.رمما به بیش از یک میلیون دنبال کننده مشاوره ارائه می دهیم.

برای درک UTS، ابتدا باید بدانید که چه چیزی باعث تیک زدن موراتوگلو می شود. او می گوید: «تنیس زندگی من است. موراتوگلو در دفتر آفتابی خود در ریویرا فرانسه نشسته است. او با موهای پرپشت خاکستری و ریش های آراسته اش به اندازه یک مربی تنیس شبیه یک ستاره سینما است.

اما موراتوگلو همیشه چهره پر زرق و برقی را برش نداد. او توضیح می دهد که در کودکی “بسیار خجالتی” و بیمار مزمن بود. در نتیجه، او احساس “خیلی تنها” کرد. مگر زمانی که تنیس بازی می کند. موراتوگلو می گوید: زمین تنیس مکان امن من بود. او به زودی در سطح جوانان شروع به بازی کرد و در جوانی به عنوان یک شانس برتر در فرانسه ظاهر شد. یک حرفه حرفه ای ما را فرا می خواند.

سپس اتفاقی افتاد که موراتوگلو را به مرد امروزی تبدیل کرد. خانواده اش به او گفتند که باید تنیس را کنار بگذارد. پدر و مادرم فکر می کردند که این کار خیلی خطرناک است. بنابراین من نتوانستم به حرفه ام ادامه دهم و این یک ناامیدی بزرگ بود.» موراتوگلو راکت خود را آویزان کرد و با دردناکی متوجه شد که می تواند یک مدعی باشد.

اگر یک بازیکن جوان به دلیل کمبود استعداد نتواند حرفه ای شود، کار سختی است، اما در نهایت ممکن است با آن موافقت کنند. اگر به دلیل آسیب نتوانند حرفه ای شوند، می توانند سرنوشت را مقصر بدانند. اما اگر مانند موراتوگلو اجازه نداشته باشند رویاهایشان را دنبال کنند، می تواند روح را خرد کند.

سال ها بعد، زمانی که موراتوگلو در اواسط 20 سالگی خود بود، راهی برای بازگشت به تنیس پیدا کرد و آکادمی خود را تأسیس کرد. او می گوید: «من (تنیس) را خیلی دوست دارم. من می‌خواهم هر کاری انجام دهم تا این ورزش محبوب‌تر شود.»

این انگیزه ای برای UTS بود. مدتی است که موراتوگلو نگران «پیر شدن پایگاه هواداران تنیس» است. کمی تحقیق کرد و خلق كردن میانگین بینندگان تنیس 61 سال سن داشتند. بینندگان جوان معمولا تنیس را، حداقل نه همه مسابقات، را از تلویزیون تماشا نمی کنند.

به گفته موراتوگلو، یک توضیح برای این امر این است که ورزش نتوانسته است خود را با انقلاب دیجیتال وفق دهد که باعث کوتاه شدن دامنه توجه شده است. «شما قالبی دارید که بیش از صد سال قدمت دارد و هنوز تکامل نیافته است. این یک شکاف بزرگ بین نسل مورد نظر ما، یعنی آینده، و قالب‌بندی ایجاد می‌کند.»

در سال های اخیر ورزش های دیگر سعی کرده اند این فاصله را برای جذب بینندگان جدید کم کنند. لیگ برتر بیسبال را انتخاب کنید، تازه تمدید شده سرگرمی ملی آمریکا از جمله تغییرات دیگرپارچ ها فقط 15 تا 20 ثانیه برای پرتاب زمین فرصت دارند و چون پایه ها بزرگتر هستند، بازیکنان می توانند بیشتر به آنها برسند. “هواداران خواهان مسابقاتی با سرعت بهتر هستند” راب مانفرد، کمیسر MLB گفت. یا از گلف استفاده کنید که تقریباً از هر ورزش دیگری قدیمی تر است. تور جدید LIV Golf با حمایت عربستان سعودی، داد بازی در حال تغییر چهره است. در تور PGA تنها سه دور وجود دارد، برخلاف چهار دور، و کد لباس برای گلف بازان راحت تر است. موسیقی نیز به طور منظم پخش می شود. پسندیدن شعار LIV می گوید: “گلف، اما بلندتر.” نتایج مختلط بود. در حالی که تغییرات MLB عموماً در بین طرفداران محبوب بوده است، LIV Golf برای جذب مخاطب متعهد تلاش کرده است، اگرچه اتهامات مربوط به شستشوی ورزشی ممکن است عامل اصلی باشد.

پاتریک موراتوگلو قهرمانانی مانند سرنا ویلیامز را تربیت کرده است. عکس: تیم کلیتون/کوربیس/گتی ایماژ

“تنیس اما بلندتر” ممکن است UTS را توصیف کند. موراتوگلو به صراحت می گوید که او در تلاش برای جایگزینی تور ATP نیست (بازیکنان هنوز می توانند در هر دو فرمت رقابت کنند)، بلکه به دنبال ایجاد “لیگ دوم با مخاطب دوم” است. “موقعیت این بود: اگر امروز مجبور بودیم تنیس ایجاد کنیم، با دانستن آنچه در مورد نحوه مصرف مردم (محتوا) می دانیم، چگونه به نظر می رسید؟

بزرگترین تغییر در مقایسه با تنیس معمولی، سیستم امتیاز دهی است. مسابقات UTS به جای ست و گیم، چهار “ربع” دارند. برای جلوگیری از طولانی شدن مسابقات، هر کوارتر فقط هشت دقیقه طول می کشد. درست مانند تای بریک، بازیکنان دو بار سرویس می دهند و امتیازها یکی یکی محاسبه می شوند. با این حال، در UTS به بازیکنان یک “کارت جایزه” داده می شود. اگر از آن استفاده کنند، مقدار امتیاز بعدی سه برابر می شود. هر کسی که در پایان کوارتر جلوتر است فقط به یک امتیاز دیگر برای بردن کوارتر نیاز دارد.

از معرفی خبرنامه گذشته بگذرید

رویدادهای UTS در یک آخر هفته برگزار می شود. بازیکنان به دو گروه تقسیم می شوند. آنها در روزهای جمعه و شنبه با دیگران در گروه خود ملاقات می کنند. دو بازیکن برتر هر گروه سپس به نیمه نهایی و در نهایت روز یکشنبه به فینال راه خواهند یافت.

کریستوفر کلری، نویسنده کتاب می گوید: «فکر می کنم سرگرم کننده است، فکر می کنم عالی است. کارشناس و خبرنگار نیویورک تایمز که بیش از 30 سال تنیس را پوشش می داد. الان داره مینویسه تنیس و فراتر از آن در Substack. کلری می افزاید: «آنها به ایده های واقعاً خلاقانه ای فکر کردند. “شما جوهر تنیس را به طور کامل تغییر نمی دهید، جوهر آن را حفظ می کنید، اما چیزی را خلق می کنید که کاملاً متفاوت به نظر می رسد.”

تفاوت محسوسی در سرعت بازی وجود دارد. بازیکنان UTS به جای دو سرویس سنتی فقط یک سرویس دارند و بین امتیازات بیش از 15 ثانیه فاصله وجود ندارد. کلری توضیح می دهد: «مشکل اصلی در تنیس این است که زمان مرده زیادی وجود دارد. به گفته موراتوگلو، هر مکثی در بازی خطرناک است، زیرا خطر از دست دادن بینندگان را دارید. همانطور که او می گوید: “تنیس سنتی بیشتر یک ماراتن است و UTS بیشتر یک سرعت است.”

برای بازیکنان، این سرعت بدون پیاده روی در پارک است. مونفیس اذعان می کند: «این کار را بسیار سخت، بسیار شدید دیدم. رویکرد متفاوتی به بازی بود… هر امتیاز مهم است. ما تحت فشار هستیم چون فقط یک سرویس داریم. من آن را بسیار فیزیکی نیز دیدم، زیرا ما زیاد استراحت نمی کنیم.

در نتیجه، تنیس بسیار سرگرم کننده می شود. حتی شوت هایی وجود دارد که در تنیس معمولی نمی بینید. وقتی موراتوگلو زمین UTS را طراحی کرد، تور را از کنار زمین متوقف کرد تا از کنار. این به بازیکنان اجازه می دهد تا راحت تر ضربه بزنند دور و بر net – مانند Monfils یک بازگشت عالی در بازی مقابل روبلف مونفیس که به وضوح از ترفند جدید در زرادخانه خود هیجان زده است، می گوید: “این باور نکردنی است.” زمانی که به صورت جانبی حرکت می کنیم، زمانی که به صورت مورب زیاد بازی می کنیم، ضربات (بالقوه) زیادی دریافت می کنیم.

اما برای موراتوگلو، بازی تنیس هیجان انگیز تنها نیمی از داستان است. «داستان ورزش نمی تواند فقط این باشد که دو مرد به توپ تنیس ضربه می زنند. او می گوید: «اگر می خواهید طرفداران جدیدی جذب کنید، باید خیلی بیشتر از این باشد. این باید رقابتی بین شخصیت ها باشد، مانند UFC. به همین دلیل است که به هر ورزشکاری یک نام مستعار داده می شود (“لا مونف” برای مونفیس، “استاد شطرنج” برای مدودف، “کوه” برای شلتون) – اینکه طرفداران آن را دوست داشتنی یا ناپسند بدانند، یک موضوع ترجیحی است.

همچنین بین هر فصل مصاحبه‌های درون زمینی وجود دارد که در آن بازیکنان می‌توانند در مورد زباله‌ها صحبت کنند، خوش اخلاق اما جنبه دیگری از آنچه UTS در تلاش است ایجاد کند. در تنیس معمولی، بازیکنان تمام تلاش خود را می کنند تا احساسات خود را سرکوب کنند. به راجر فدرر فکر کنید که خونسردی خود را حفظ می کند. اما هرچه احساسات در UTS بیشتر باشد، بهتر است. متیو ویلیس می نویسد: «هوادارانی که UTS را تماشا می کردند احتمالاً از تماشای بازیکنانی که نسخه های آزادتری از خودشان هستند لذت می بردند. راکت تنیس در زیر پشته.

با این حال، نه تنها بازیگران، بلکه تماشاگران نیز آزادتر هستند. در اولین رویداد سال خود که در ماه جولای در لس آنجلس برگزار شد، UTS 18000 تماشاگر را جذب کرد و تقریباً تمام شد (طرح هایی برای نسخه زنانه کار روی مسابقه ادامه دارد). بر خلاف ویمبلدون، که در آن چشمان شما حتی در هنگام عطسه به طرفین نگاه می کنند، تماشاگران تشویق می شوند که سر و صدا کنند. موراتوگلو به شوخی می گوید: «تنیس تنها ورزشی در جهان است که برای رسیدن به استادیوم بلیت می پردازید و به آنها می گویند ساکت شوید».

مخاطبان نیز آنلاین هستند. طرفداران می توانند رویدادها را در وب سایت UTS پخش کنند. جالب‌ترین بخش‌ها در رسانه‌های اجتماعی پست می‌شوند، جایی که مخاطبان جوان می‌توانند تنیس را در اقساط سریع کشف کنند، بنابراین شیوه مصرف سنتی این ورزش را تغییر می‌دهند. UTS طبق آمار خود بیش از 55 میلیون بازدید در رسانه های اجتماعی به دست آورده است. اسمش را تنیس تیک تاک بگذارید.

عجیب و غریب هنوز اتفاق نیفتاده است همه آن را دوست دارند. به هر حال، تنیس یک ورزش محافظه کارانه است، و این اولین بار نیست که یک ورزش سعی می کند با آوردن چند دی جی و کوتاه کردن بازی ها برای جذب مخاطبان جوان، خود را دوباره اختراع کند. زمانی که UTS برای اولین بار در سال 2020 راه اندازی شد مورد انتقاد شدید قرار گرفت. پخش کننده استرالیایی کریگ گابریل بهش زنگ زدم شوخی کنید.” (گابریل درخواست مصاحبه از طریق روزنامه نگارش را رد کرد.) خبرنگار تنیس تایمز استوارت فریزر گفت. او توییت کرد روز اول UTS “به عنوان روزی که تنیس حرام شد” به یاد خواهد ماند. (فریزر به درخواست های مصاحبه پاسخ نداد.)

موراتوگلو تحت تأثیر قرار نگرفت. «تمام ایده‌های جدید مدام مورد انتقاد قرار می‌گیرند، بنابراین من توجه زیادی به آن نمی‌کنم. موفقیت نشان می دهد که آیا ایده خوبی است یا خیر.» او با لبخند می گوید. من کسی نیستم که نظر می دهد، نه کسی دیگر. این مهم است که چقدر موفق خواهد شد.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *