چگونه کریستین هورنر در فرمول 1 به قدرت رسید و در آنجا ماند؟ کریستین هورنر

کهنگامی که کریستین هورنر در سال 2005 برای اولین بار در یک جلسه روسای تیم فرمول 1 نشست، زمانی که هنوز 30 ساله بود و انتصاب غافلگیرکننده ای به عنوان سرپرست تیم جدید ردبول دریافت کرد، در حال قدم گذاشتن به دنیایی پر از چهره های افسانه ای بود. . سر فرانک ویلیامز، ران دنیس از مک لارن و ژان تاد از فراری زندگی خود را صرف مبارزه و پیروزی در محیطی بسیار پیچیده، شدیدا رقابتی و به شدت سیاسی کرده بودند.

هورنر، مانند بسیاری از افراد قبل از خود، اگر از حمایت رئیسی که قدرتش از همه رقبای او فراتر می رفت، برخوردار نمی شد، به راحتی می توانست زنده خورده شود.

برنی اکلستون، استاد رینگ فرمول یک، پتانسیل آن را در دهه گذشته شناسایی کرده بود. هورنر با تقلید از انتخاب اکلستون در دهه 1950 به محدودیت های توانایی خود به عنوان یک راننده مسابقه پی برد و کابین را ترک کرد تا به عنوان مدیر تیم و مروج کار کند.

اکنون فرصتی برای اولین بار از زمان شروع این تیم در مسابقات وجود دارد، زمانی که خودرویی که مکس ورشتاپن امیدوار است چهارمین عنوان راننده متوالی را کسب کند، در مراسم معرفی رسانه ای که قرار است پنجشنبه آینده در مقر ردبول برگزار شود، رونمایی می شود. هورنر ریاست نمایش را نخواهد داشت.

به نظر می رسد بقای او به عنوان رئیس تیم به نتیجه جلسه با یک وکیل مستقل در روز جمعه بستگی دارد. وکیل اتهامات مربوط به رفتار نامناسب و کنترلی را که توسط یک کارمند زن علیه او مطرح شده است، بررسی خواهد کرد که هورنر آن را رد می کند.

او قبلاً در دعوا شرکت کرده بود، اما هیچ چیز مانند این بار. این اتفاق 18 ماه پس از مرگ مالک تیم، میلیاردر اتریشی نوشیدنی انرژی زا، دیتریش ماتشیتز، در میان شایعاتی مبنی بر اختلاف در راس تیم که سلطه آن در فصل گذشته مشهود بود، رخ می دهد. با رکورد 21 برد از 22 مسابقه.

موفقیت اولیه هورنر در اجرای آردن ریسینگ خود، او را به سری F3000، طبقه پایین F1، و بعداً متعلق به اکلستون برد. وقتی رانندگان هورنر سه سال متوالی قهرمان شدند و نماینده این تیم شدند، اکلستون او را شناخت و شاید برخی از ویژگی های خودش را تشخیص داد.

زمانی که تیمش با سباستین فتل چهارمین عنوان قهرمانی متوالی فرمول یک را به دست آورد، هورنر به من گفت: «من او را آزار می‌دادم. و زمانی که احساس کردم زمان انتقال به فرمول 1 فرا رسیده است، او بسیار حمایت کرد. در ابتدا او مرا به سمت اردن هل داد، اما به سرعت مشخص شد که قرار نیست اتفاق جدی بیفتد. سپس ردبول جگوار را خرید.

ماتشیتز ورزش‌هایی را که شامل سرعت و ریسک است، چه مسابقه‌های هوایی یا اسکی آلپاین، به عنوان یک ابزار تبلیغاتی حیاتی می‌دید. اکلستون که تحت تأثیر ایده استفاده از ثروت چنین شرکتی در فرمول 1 قرار گرفته بود، او را به تیم جگوار ارجاع داد. مالک تیم، فورد، با پذیرش یک دلار اسمی برای خلاص شدن از شر این تیم، همراه با هزینه های احتمالی اخراج و تعطیلی، تسلیم شد.

وقتی اکلستون نام مرد جوانی را که می‌توانست از طرف او تیم را مدیریت کند، به زبان آورد، ماتشیتز آماده ریسک بود. برای هورنر، این به معنای تغییر ناگهانی از مدیریت یک نیروی کار 20 نفره به کنترل یک عملیات و سپس استخدام حدود 500 نفر (در حال حاضر حدود 1700 نفر) است که ناشی از نیاز به تقویت روحیه است.

برنی اکلستون (مرکز) ابتدا کریستین هورنر را به سمت جردن هل داد اما بعد از خرید توسط ردبول، جگوار را به عنوان مدیر تیم منصوب کرد. عکس: Valdrin Xhemaj/EPA

هورنر با هموطن و مشاور موتوراسپرت ماتشیتز، دکتر. او از قبل هلموت مارکو را می‌شناخت و گفته می‌شود که شکاف فعلی آنها (شاید در مورد پدر قهرمان فعلی، جوس ورشتاپن) در ماه‌های اخیر شکل گرفته است.

مارکو یک راننده سابق است که می‌توانست مدعی قهرمانی باشد، اگر چشمش را در جریان یک جایزه بزرگ در سال 1972 بر اثر سنگ پرنده گم نمی‌کرد. قبل از اینکه مارکو برای ایجاد راننده جوان ردبول به ماتشیتز ملحق شود، او و هورنر به عنوان مالک تیم در F3000 با یکدیگر مسابقه داده بودند. برنامه درایو، جایی که او آماده‌سازی بی‌رحمانه‌ای را برای از بین بردن آنهایی که نیازمند بودند به ارمغان آورد.

هورنر گفت: “من همیشه رابطه بسیار خوبی با هلموت داشته ام، حتی به زمانی که تیم آردن را راه اندازی کردم و یک تریلر دست دوم از او خریدم.” نمی دانستم او کیست و چه کار کرده است. او مردی بود که تقریباً تمام پس‌اندازم را در گراتس برای این حمل‌ونقل ماشین دست دوم به او دادم. همه چیز با دست دادن انجام شد. بعداً به کارگاه او رفتم و بریده‌های روزنامه‌های افسانه‌های اتریشی را دیدم: نیکی لاودا، یوخن رینت و هلموت مارکو. و من فهمیدم او کیست.

پس از نصب، هورنر تمام تلاش خود را صرف جذب طراح ستاره آدریان نیوی از مک لارن کرد. هر دو در وارویک شایر به دنیا آمدند و به فاصله 10 سال در همان مدرسه آمادگی تحصیل کردند. در طول آخر هفته GP موناکو، نیوی دعوت مرد جوان را برای اولین نمایش فیلم بازگشت سوپرمن، که ردبول تبلیغ می کرد، پذیرفت. بعداً، در طول شام، آنها شروع به بحث در مورد امکان انتقال به طراح اتومبیل های قهرمانی ویلیامز و مک لارن کردند. پنج سال بعد، فتل اولین قهرمانی از هفت قهرمانی راننده و شش سازنده ردبول را به دست آورد.

در حالی که تصمیم گیری در مورد آینده هورنر زمانی در دست ماتشیتز بود، امروز وضعیت کمتر روشن است، شاید به دلیل نفوذ اکلستون، که اکنون در حاشیه است. مهمتر از آن، اعتقاد بر این است که هورنر و نیوی دارای بندهای “مرد کلیدی” در قراردادهای خود هستند که در صورت ترک طرف مقابل باطل خواهد شد.

نیوی موفق ترین طراح در تاریخ F1 است، در حالی که هورنر به ویژه در بازی های تبلیغاتی مهارت دارد. او و توتو وولف مرسدس، که اغلب در رویدادهای اجتماعی با همسرش گری، یک Spice Girl سابق، عکس می‌گرفت و همیشه آماده ارائه نظرات دقیق خود به هر میکروفون یا نوت‌بوک موجود بود، او و توتو وولف مرسدس سرفصل‌ها را در یک اقدام دوگانه اغلب کینه توزانه به اشتراک گذاشتند. الکس فرگوسن و آرسن ونگر

هورنر مانند تقریباً همه در F1، اما شاید بیشتر از بسیاری از آنها، دشمنانی را در این راه پیدا کرده است. در حالی که سه هفته تا شروع فصل در بحرین باقی مانده است، آنها با علاقه بیشتر از همیشه منتظر نتیجه مذاکرات وکیل و تأثیر بالقوه آن بر آینده فوری F1 خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *