تنیس
Iga Swiatek به بهبود رقبای خود برای پیشرفت در مسیر تعالی ادامه می دهد  تنیس

Iga Swiatek به بهبود رقبای خود برای پیشرفت در مسیر تعالی ادامه می دهد تنیس

آ.با توجه به اینکه ضربه محکم آمریکای شمالی در تابستان امسال مورد توجه قرار گرفت، ناامیدی ایگا سویاتک محسوس شد. او قبلاً در فصل به میزان قابل توجهی دست یافته بود و سومین عنوان اوپن فرانسه و در مجموع چهار عنوان قهرمانی را به دست آورد. اگرچه او ممکن است به اوج فصل به یاد ماندنی خود در سال 2022 نرسیده باشد، ثبات فوق‌العاده او یک رکورد خوب 53-8 برد- باخت را ایجاد کرد.

اما برای برخی افراد، این کافی نبود. سویاتک پس از ریکاوری پس از ست کردن برای شکست 3-6، 6-1، 6-1 ژنگ کینوئن در سینسیناتی، کنفرانس مطبوعاتی را با یک مونولوگ آغاز کرد و از هواداران خواست که مثبت تر باشند و کمتر به تلاش های او آسیب بزنند. او خاطرنشان کرد که مردم حتی ایمیل هایی را برای تیمش ارسال کردند که از کمک های او انتقاد کردند. صادقانه بگویم، بررسی دقیقی که با تبدیل شدن به نقطه کانونی ورزش او انجام شد، بر او سنگینی می کرد.

سویاتک با آهی گفت: “البته بازی امروز بی نقص نبود.” «همه ما این را دیدیم. اما میزان نفرت و انتقاد من و تیمم حتی پس از باخت یک ست واقعا مضحک است.

فشارها در طول فصل گذشته از همه جهت وارد شد. عالی بودن آرینا سابالنکا فشار جدی بر رتبه 1 سویاتک وارد کرد، النا ریباکینا در هر سه دیدار آنها پیروز شد و جسیکا پگولا برای دومین بار در سال 2023 او را شکست داد. . کوکو گاوف اولین برد خود را در برابر سویاتک کمی بعد به دست آورد.

با این حال، علیرغم مواجهه با چالش‌های زیادی، سویاتک پس از یک هفته بسیار مسلط در فینال WTA در کانکون، یک چهره پیشرو در ورزش خود باقی می‌ماند. سویاتک همراه با ضربات ویرانگر، ضربات سنگین، ورزشکاری عالی، و بازی برگشت بی عیب و نقص خود، یک بار دیگر فداکاری تزلزل ناپذیر خود را به هنر خود و صلابت ذهنی که او را از دیگران متمایز می کند، نشان داد.

نمی توان به اندازه کافی بیان کرد: سویاتک به وضوح در راه تبدیل شدن به بهترین در تمام دوران است. او در سن 22 سالگی، تا به حال چهار عنوان گرند اسلم، در مجموع 17 عنوان، کسب کرده است و 76 هفته را در شماره 1 سپری کرده است. از 14 مسابقات قهرمانی اصلی که در حال حاضر موجود است (گرند اسلم، فینال WTA و WTA 1000)، او قبلاً در هشت رویداد مختلف برنده شده است. بازیکنان برتر تمایل دارند حدود 80 درصد از مسابقات خود را برنده شوند. هیچ زنی از زمان ماریا شاراپووا تا این حد به درآمد نزدیک نشده است. رکورد قرعه کشی اصلی دوران حرفه ای سویاتک؟ 199-52 (79.3%).

ایگا سویاتک در حال حرکت برای پیروزی در فینال اوپن فرانسه مقابل کارولینا موچوا است. عکس: کلایو میسون/گتی ایماژ

اما این فصل به دلیل اقداماتی که همه بازیکنان بزرگسال انجام دادند، مهم بود. با کسب امتیاز سویاتک 9295 و سابالنکا 9050 امتیاز، این اولین بار از سال 2012 بود که دو بازیکن برتر با بیش از 9000 امتیاز به پایان رسیدند.

فصل نشان داد که سابالنکا از نظر روحی و جسمی به چه سطحی رسیده است. سابالنکا سطح ثبات لازم برای رسیدن به شماره 1 را با یادگیری نحوه استفاده از قدرت عظیم خود و پیروزی هفته به هفته ایجاد کرده است.

اما علیرغم بهبودی چشمگیر، او می توانست دستاوردهای بیشتری داشته باشد. سابالنکا در نیمه‌نهایی اوپن فرانسه و ویمبلدون از کارولینا موچوا و اونس ژابور برتری چشمگیری داشت و سپس در فینال اوپن آمریکا یک ست از گاوف پیش افتاد. با وجود اینکه مقاومت او بعد از هر دلشکستگی فوق العاده بود، اما ذهنش همچنان در راه بود. این شکست ها باید انگیزه کافی برای این بازیکن 25 ساله ایجاد کند تا در سال 2024 دوباره سویاتک را دنبال کند.

قبل از اتمام دور اول ویمبلدون، گاوف شکست خورد و مسابقات را با گریه ترک کرد. او متوجه شد که آیا واقعاً می تواند به اهداف والایی که در تمام آن سال ها پیش برای خود تعیین کرده بود دست یابد. اما پس از آن، این جوان 19 ساله تصمیمات پرسنلی درستی گرفت – استخدام برد گیلبرت در زمان رفتن پدرش – و با تابستان رویاهای خود و قهرمانی در یو اس اوپن بازگشت. تا آنجا که اخلاق کاری و تصمیمات هوشمندانه او پیش می رود، این تازه شروع کار است.

از معرفی خبرنامه گذشته بگذرید

مارکتا وندروسوا با قهرمانی در ویمبلدون، یکی از بزرگترین شوک‌های سال‌های اخیر را ایجاد کرد و در فصلی که با ثبات او تعریف شده بود، در رده 42 قرار گرفت. او ممکن است هنوز در حال تطبیق با ارتفاع جدید خود باشد، اما جعبه ابزار تیراندازی این بازیکن 24 ساله برای او عمیق تر از آن است که بتواند روی خاک رس و رولان گاروس نقشی داشته باشد. اما جابور می داند که باید فینال ویمبلدون را برنده شود. دلشکستگی از دست دادن سه فینال بزرگ اول آنها هنوز التیام نیافته است. اگرچه النا ریباکینا در پایان فصل ضعیف شد، اما این جوان 24 ساله به وضوح گفت که او نیز می تواند یک عامل ثابت باشد و احتمالاً قهرمانی ویمبلدون 2022 آخرین تفاوت بزرگ برای او نخواهد بود.

کوکو گاوف پس از قهرمانی در US Open در ماه سپتامبر این جام را در اختیار دارد.
کوکو گاوف پس از قهرمانی در US Open در ماه سپتامبر این جام را در اختیار دارد. عکس: Robert Deutsch/USA Today Sports

بازیکنان زیادی به چشم آمدند، اما غیبت ها نیز قابل توجه بود. نائومی اوزاکا در ژانویه پس از به دنیا آوردن دختر شای و گذراندن زمان بسیار مورد نیاز از ورزش بازخواهد گشت. او یکی از معدود بازیکنانی است که می‌تواند سوئیاتک را مختل کند، اما فقط در صورتی که گرسنه باشد و کاملاً در آن قفل شده باشد. در همین حال، اما رادوکانو نیز پس از یک وقفه هشت ماهه پس از دو عمل جراحی دست و مچ پا در ماه آوریل باز خواهد گشت. انتخاب مربی او همچنان خبرساز است، اما باید دید آیا بدن او می تواند در مقابل سختی های تنیس حرفه ای مقاومت کند یا خیر.

مانند Swiatek، این قهرمانان به دلیل بررسی های شدیدی که با موفقیت آنها همراه است با مشکلات خاص خود مواجه شده اند، اما آنها و بسیاری دیگر در سال 2024 بازخواهند گشت. در حالی که هدف بهترین بازیکنان حفظ امتیازاتی است که برای ساختن آنها سخت تلاش کرده اند، کلین شیت ها و فرصت های جدید در انتظار بقیه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *